Łukasiewicz - ICiMB

Aktualności

Artykuł naukowy o bezpieczeństwie pożarowym w czasopiśmie Sustainability
Data dodania: 21 / 02 / 2022

Artykuł naukowy o bezpieczeństwie pożarowym w czasopiśmie Sustainability

Naukowcy naszego Instytutu, dr inż. Małgorzata Niziurska, Michał Wieczorek oraz Klaudiusz Borkowicz podjęli się tematu stosowania pasów z wełny mineralnej w celu zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego w artykule pt. "Fire Safety of External Thermal Insulation Systems (ETICS) in the Aspect of Sustainable Use of Natural Resources".

Systemy Zewnętrznej Izolacji Cieplnej (ETICS) są najczęściej stosowanym rozwiązaniem technicznym, które ma na celu zwiększenie efektywności cieplnej. Wszystkie stosowane na rynku systemy ETICS są klasyfikowane jako niepalne. Mimo to według zaleceń w niektórych krajach należy wprowadzić dodatkową barierę przeciwpożarową z materiałów niepalnych takich jak wełna mineralna, co ma na calu zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia.

Czy takie przegrody z pasów z wełny mineralnej rzeczywiście znacząco poprawiają bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków? Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź naukowcy naszego Instytutu dr inż. Małgorzata Niziurska, Michał Wieczorek oraz Klaudiusz Borkowicz, specjaliści ds. bezpieczeństwa pożarowego w artykule pt. "Fire Safety of External Thermal Insulation Systems (ETICS) in the Aspect of Sustainable Use of Natural Resources" opublikowanym 21 stycznia 2022 roku na łamach czasopisma Sustainability w ramach wydania specjalnego "External Thermal Insulation Composite Systems (ETICS): Sustainable Technology for the Growth of a Resource-Efficient and Competitive Economy". Trójka naukowców zbadała wpływ przegród z wełny mineralnej w systemach ETICS na bazie EPS na rozprzestrzenianie się ognia w czterech różnych wariantach.

Zapraszamy do zapoznania się z otwartym artykułem na stronie internetowej Sustainability, w którym opisane są wyniki badań.

 

 



Wróć
Wyzwania Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania Wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem koncepcji prac badawczych. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie lukasiewicz.gov.pl/biznes, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam, wysokiej jakości, produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna i Czysta mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zielona, niskoemisyjna gospodarka.

ikona
ikona